Raksti par mākslinieci


VITA MERCA
Dzimusi 1951. gadā. Profesionālā izglītība – J . Rozentāla Rīgas mākslas vidusskola (1963 – 1970), Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļa (1970 – 1977), ko absolvē pie prof. E. Kalniņa. Papildinājusies PSRS Mākslas akadēmijas aspirantūras meistardarbnīcā Rīgā. 
Izstādēs piedalās no 1976. gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedre no 1980. gada un no 1993. gada asociācijas "B – 13" (1993 - 1998) biedre. 
Sarīkojusi personālizstādi Jelgavā (1991) un Rīgā (1993). Regulāri piedalījusies grupu izstādēs Rīgā, Viļņā, Maskavā, Somijā, Zviedrijā, Vācijā, Polijā, Itālijā, Francijā, Japānā un citviet. 
Darbi atrodas Valsts Mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības un Jelgavas muzeja ipašumā, kā arī daudzās privātkolekcijās Latvijā, Kanādā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Zviedrijā, Vācijā. 
Pedagoģe J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā.
http://www.jvmm.lv/index.php?id=266

Gleznotājas Vitas Mercas personālizstāde
    
Vita Merca
Dzimusi 1951.gada 23.februārī, Rīgā. Profesionālo izglītību ieguvusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1963-1970) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1970-1977), ko absolvē 1977.g. pie Eduarda Kalniņa, 1983. gadā beidz PSRS Mākslas akadēmijas aspirantūras meistardarbnīcu Rīgā, pie profesora Eduarda Kalniņa
Izstādēs piedalās no 1976. gada, Latvijas Mākslinieku savienības biedre no 1980.gada un no 1993.gada asociācijas „B13” biedre. Sarīkojusi 17 personālizstādes, regulāri piedalās mākslinieku grupu izstādēs un starptautiskajos plenēros.
Darbi kolekcijās Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā Rīgā, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, Talsu novadpētniecības un mākslas muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā Rīgā. Darbi privātkolekcijās Latvijā, Igaunijā, Dānijā, Zviedrijā, Vācijā, Francijā, Krievijā, Kanādā, ASV, Austrālijā, Izraēlā, Itālijā
Pedagoģisko darbu strādājusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā (1977-1981), Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā (1982-1999), asociētā profesore Latvijas Kristīgās Akadēmijas Bībeles mākslas nodaļā (1999-2003) un pašlaik strādā Baltijas Starptautiskajā akadēmijā.
http://easyget.lv/kultura/read/9188/

Notiks Vitas Mercas personālizstādes atklāšana
I.Veihertes Mākslas galerija, 04.11.2008. 16:45

  
5.novembrī plkst. 17.00 Ivonnas Veihertes Mākslas galerijā tiks atklāta Vitas Mercas gleznu izstāde.


Vita Merca Latvijas mākslas dzīvē ienāca strauji un pārliecinoši 80.gadu sākumā. Māksliniece ar izcilību absolvējusi profesora Eduarda Kalniņa meistarklasi. Savulaik mākslas zinātniece Genoveva Tidomane par V.Mercu teikusi: “jau pirmie Vitas Mercas izstādītie darbi liecināja, ka viņa apveltīta ar izcilu kolorīta izjūtu un toņa redzējumu, tāpēc viņa bez grūtībām atklāj formu, pārvalda telpu, it kā rotaļādamās demonstrē vieliskumu un materialitāti, reizēm brīvi var improvizēt par paņēmieniem, kas glezniecības praksē tiek atzīti par grūtiem.” Sev raksturīgo glezniecības stilu Vita Merca saglabājusi un šobrīd uzskatāma par vienu no vadošajām tonālās glezniecības meistarēm Latvijā.

Ivonnas Veihertes Mākslas galerijas veidotajā izstādē būs apskatāmi visjaunākie mākslinieces darbi - ainava un klusā daba.

Izstāde būs aplūkojama no 6. -līdz 29.novembrim Ivonnas Veihertes Mākslas galerijā, Z.A. Meierovica bulvārī 6, no otrdienas līdz sestdienai, plkst. 12.00 – 18.00.
  http://www.liepajniekiem.lv/lat/zinas/kulturvide/kultura/2010/12/28/netveramo-noskanu-gleznas/

"UPB" galerijā atvērta jauna izstāde. Tajā savus darbus liepājniekiem atrāda māksliniece Vita Merca, kuras dzīve kādu laiku bijusi saistīta arī ar Liepāju. "Neesmu te bijusi ļoti sen, bet joprojām mīlu un atceros Liepāju, mūziķus un bibliotekārus, visus cilvēkus, ar kuriem kopā strādāju," viņa saka.
Reklāma
Vita Merca ir dzimusi 1951. gadā, viņas tēvs bijis konduktors, māte – vienkārša strādniece, kas aizrāvusies ar vijoļspēli un Vitu ievadījusi mūzikas pasaulē, bet vēlāk – tēlotājmākslā. Interese par glezniecību Vitai bijusi jau no trīspadsmit gadu vecuma. Viņa beigusi Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, absolvējusi Glezniecības nodaļu Latvijas Mākslas akadēmijā un no 1977. gada kādu laiku strādājusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā.
"Ar kluso dabu varu izteikt visu," saka māksliniece. Vita Merca ļauj krāsai brīvi spēlēties ar plakni, liekot audeklam mirdzēt. Mirdzēšanā piedalās arī gaisma, radot netveramu sajūtu. "To latvietim tik tuvo noskaņu savās pasakās parāda Kārlis Skalbe, savos dzejoļos – Fricis Bārda. Arī es cenšos tuvoties šai smalkajai dvēseles vibrācijai," saka V. Merca. Viņa uzsver, ka iztiek bez pompozitātes un vairāk kaifojotpar glezniecību kā izteiksmes līdzekli, pārvaldot tehniku un pievēršot uzmanību niansēm un motīviem, bez lieka skaļuma.
"Konceptuālisms man nepiemīt, vairāk gribu, lai cilvēks, kontaktējoties ar gleznu, atklāj to, ko gribu paust. Tā meklēju savus domubiedrus, radniecīgas dvēseles," viņa saka. Māksliniece gleznojot ļoti konkrētas lietas, taču atspulgs ūdenī viņai nav tikai vispārīgs, tas sasaista zemi un debesis. "Tā ir kā kalpošana skaistumam," par savām attiecībām ar glezniecību saka V. Merca.
Anda Pūce
"Kurzemes Vārds"